فروشگاه اینترنتی فروش 247، خرید آنلاین

سونی سنسور ۴۸ مگاپیکسلی IMX586 را برای گوشی های هوشمند معرفی کرد

 

سونی، امروز سنسور CMOS جدید خود را با نام IMX586 برای گوشی‌های هوشمند معرفی کرد. این سنسور با رزولوشن مؤثر ۴۸ مگاپیکسل، بالاترین تعداد پیکسل در بین تمامی سنسورهای موبایل موجود در بازار را در بطن خود دارد. ژاپنی‌ها در سنسور جدید خود به ابعاد بسیار کوچک ۰.۸ میکرومتری برای هر پیکسل دست یافته‌اند؛ چنین ابعادی به مهندسان سونی اجازه داده است تا ۴۸ میلیون پیکسل را درون سنسور ۱/۲ اینچی (قطر ۸.۰ میلی‌متر) جای دهند و این موضوع، امکان بهبود کیفیت تصاویر را در دوربین گوشی‌های هوشمند فراهم می‌کند.

سنسور جدید Sony از آرایه‌ی فیلتر رنگ Quad Bayer بهره می‌برد که در آن چهار پیکسل مجاور هم، پیکسل بزرگ‌تری را با ابعاد ۲×۲ تشکیل می‌دهند و رنگ یکسانی دارند؛ بدین ترتیب، امکان عکاسی با حساسیت بالا فراهم می‌شود. حین عکاسی در شب، سیگنال‌های چهار پیکسل مجاور جمع می‌شوند و حساسیت را به حد پیکسل‌هایی با ابعاد ۱.۶ میکرومتر (۱۲ مگاپیکسل) می‌رسانند که نتیجه‌ی آن، ثبت تصاویری روشن با نویز پایین خواهد بود.

علاوه‌بر مورد یادشده، فناوری کنترل اکسپوژر و پردازش سیگنال سونی نیز به سنسور IMX586 اضافه شده‌اند که به‌موجب آن، خروجی بی‌درنگ و گستره‌ی دینامیکی چهار برابر وسیع‌تر از سنسورهای عادی میسر می‌شود؛ ژاپنی‌ها مدعی هستند که به‌لطف سنسور جدید، حتی در صحنه‌هایی با محیط‌های تاریک و روشن نیز، جزئیات و میزان روشنایی در سطح خوبی ثبت خواهند شد.عموما پایین آوردن ابعاد پیکسل‌ها به عملکرد ضعیف در جذب نور در کنار کاهش حساسیت و حجم اشباع می‌انجامد؛ اما طبق ادعای سونی، سنسور IMX586 به‌‌گونه‌ای طراحی و تولید شده است که بهره‌وری در میزان جذب نور و تبدیل فتوالکتریک در آن نسبت به سنسورهای عادی بهبود پیدا می‌کند؛ بدین ترتیب با بالا رفتن تعداد پیکسل‌ها، امکان ثبت تصاویری با جزئیات بالا را حتی در گوشی‌های هوشمندی با زوم دیجیتال فراهم می‌آورد.

منبع: زومیت